história Villa Bork

Villa Bork je malebné šľachtické sídlo, nachádzajúce sa v malej obci Borčice, v srdci Trenčianskeho kraja. Historické šľachtické sídlo je zrekonštruované v rannom renesančnom štýle a má hlavný vchod situovaný priamo do malebného parku.

Datovanie výstavby kaštieľa siaha do roku 1814 a je vytesané i vo vrchole hladkého klasicistického portála nad hlavným vchodom do kaštieľa.

Výstavbu realizoval  IOANNIS UGRONOVITTI, ktorý bol prvým majiteľom panstva, o čom hovorí i nápis na tabuli osadenej pod portikom.

 S výstavbou kaštieľa začal na starších barokových základoch do podoby, v akej kaštieľ poznáme dnes.

Šľachtický rod Ugronovič pochádzal z Balkánu a ich rodový erb dodnes visí na priečelí kaštieľa medzi magnóliami.

Poslednými šľachtickými majiteľmi panstva bola rodina Sipeky. Šľachtický pôvod je odvodený od rodiny SIPEKY von PAKS, ktorej šľachtický titul udelil kráľ Rudolf v Prahe 16. októbra 1579. Titul bol udelený pre Tomasa Sipeky aliter Paksi a pre jeho manželku Katharinu Eöttheövény.

Elegantné šľachtické sídlo bolo oddávna ozdobou širokého okolia a svojho času si obec Borčice niesla prezývku „Malá Viedeň“.

Kaštieľ i priľahlý park patria medzi národné kultúrne pamiatky, a od roku 2006 sú v súkromnom vlastníctve. 

Pri renovácii interiéru kaštieľa sa súčasný majiteľ inšpiroval jeho historickým príbehom, a vďaka jeho usilovnosti a šikovnosti dnes na Vás dýcha história spojená s romantikou.

Hlavný vchod do kaštieľa je situovaný do parku, ohradený kolkovitou balustrádou. Vysoká strecha s vikiermi umocňuje estetický dojem šľachtického sídla, vkomponovaného do prírodného prostredia.

Barokoví stavitelia-architekti vložili budovu kaštieľa do prírody, s ktorou ju citlivo prepojili. Vytvárala kulisu súkromia šľachtickému sídlu a spríjemňovala život členom šľachtických rodov.

Obyvatelia Villa Bork patrili k významným šľachtickým rodinám a bolo to viditeľné i na priestoroch kaštieľa i okolitého parku, ktoré zvelebovali.

Chodbami kaštieľa sa dodnes nesie vôňa staručkých stien, v čase Vianoc namiešaná so škoricou a ihličia.

Pôvodné fajansové krby sa premenili na knižnice a chodby sú doplnené kreslami, ktoré slúžili na oddych pri hudbe alebo čítanie knihy.

V podkroví sú zachované pôvodné barokové komíny, ktoré samé o sebe majú veľkú historickú hodnotu.

Čarovná a výnimočná atmosféra vládne v kaštieli počas celého roka a obzvlášť v čase kvitnutia magnólií, kedy je kaštieľ v ich objatí a svojou krásou a nehou tešia okoloidúcich.

Z pôvodného počtu ostali tri krásne, viac ako 5 metrov vysoké stromy, ktoré rastú pred hlavnou fasádou kaštieľa, priamo pri hlavnej ceste.

Ďakujeme za všetky telefonáty, či e-maily týkajúce sa návštev kaštieľa,ale okrem výnimočných udalostí ktoré sa v jeho priestoroch realizujú, je Villa Bork pre verejnosť uzavretý.

Villa Bork je čarovné miesto, ktoré si zamilujete nielen Vy ale aj Vaši hostia.

Miesto, ktoré keď si vyberiete na prežitie výnimočných chvíľ, budete mať pocit, že sa na chvíľu zastavil čas v tejto uponáhľanej dobe.