Príbeh kaštieľa Villa Bork

Villa Bork je menším šľachtickým vidieckym sídlom, nachádzajúce sa v malebnej obci Borčice, v objatí Ilavskej kotliny. Prvý krát sa zapísal do života už v roku 1814, kedy sa Ján Ugronovič, šľachtic pochádzajúci z Bytče, poslanec Uhorského snemu, rozhodol pre výstavbu kaštieľa na základoch staršieho barokového kaštieľa do dnešnej podoby.

Kaštieľ Villa Bork s parkom

Nový príbeh kaštieľa sa začal písať v júni 2018 a o dva mesiace neskôr sme sa rozhodli, že kaštieľ vrátime do života s krásou, ktorá mu prináleží, kde z interiéru na Vás bude dýchať história spojená s romantikou. Začala sa náročná cesta prerábok, konzultácii, výberu závesov, tapiet, nábytku a v kaštieli sme strávili celé dni.

Vedeli sme čo chceme, inšpirovali sme sa minulosťou, ale nezabudli na prítomnosť. Nie všetko nám vyšlo na prvý krát, ale zvládli sme to za neuveriteľných 6 mesiacov. Teraz sa denno-denne prechádzame po miestnostiach, kde žili svoj život i šľachtické rody Borčických či Sipeky, a sme vďační za toto krásne miesto na svadbu.

Alžbetina čajovňa

Alžbetina čajovňa bola na rozdiel od jedálne výlučne dámskou miestnosťou, slúžila nielen na oddych ale i na stretnutie barónky s priateľkami pri šálke čaju, a pracovný stolík nachádzajúci sa v rohu miestnosti, ktorý pribudol až v neskorších rokoch, slúžil na vybavovanie pracovných záležitostí barónky.

Salónik je poctou poslednej žijúcej barónke z rodu Sipeky – Alžbete, ktorá ostala v kaštieli žiť aj po jeho skonfiškovaní počas pôsobenia roľníckej školy. Barónka zomrela v roku 1981 v nemocnici v Trenčianskych Tepliciach. V salóniku su pravidelne doplnane živé kvety vo vázach, ktoré mala barónka v mimoriadnej obľube počas celého roka.

Rodinná jedáleň

Jedáleň je prepojená s Alžbetinou čajovňou s oknami situovanými do pokojného kaštielneho parku. Tieto dve miestnosti slúžili šľachte skôr svojou praktickosťou ako reprezentatívnosťou. V jedálni sa nachádza príborník so vzácnym porcelánom a hudobné nástroje.

Chodbami sa nesie vôňa staručkých stien, v čase Vianoc namiešaná so škoricou a ihličia. Pôvodné fajansové krby sme premenili na knižnice a chodby sú doplnené kreslami, ktoré slúžili na oddych pri hudbe alebo čítanie knihy.

Piano Nobile

Reprezentatívnou miestnosťou je Piano Nobile s vysokými oblúkovo zakončenými oknami a pôvodným pianom, ktorého tóny sa najmä počas letných večerov preniesli cez otvorené dvere až do parku.

V kombinácii so spevom vtáčikov a pofukujúcim vetrom vytvárali kúzelnú atmosféru. Najkrajšie čaro má Tichá noc, kedy je aj kaštieľny park ponorený do ticha, za oknami poletujú snehové vločky a dnu vládne slávnostná atmosféra.

Komnaty barónky a baróna

Za Piano Nobile v zadnej časti kaštieľa sa nachádza súkromná časť na oddych – komnaty barónky a baróna. Prezliekáreň spolu so spálňou sú najromantickejšou časťou v kaštieli zariadené rovnako dobovým nábytkom a prekrásnou modrou tapetou na stenách.

Posledný barón sa veľmi rád venoval geografii, na stole v jeho pracovni nechýba karafa s kvalitným brandy, ktorým si barón uctieval svoje najvzácnejšie návštevy pri politických debatách či hraní kariet.

Barónová pracovňa

Barónova pracovňa poskytovala barónovi pokoj na prácu i súkromie na oddych. Je zariadená tmavým nábytkom, hnedými tapetami na stenách a tmavomodrými závesmi. Klenotom miestnosti je knižnica, kde nájdete knihy z každej oblasti.

Z vestibulu sa dostanete rovno do pokojného parku o rozlohe 9500 m2 ideálneho pre svadbu v stane pod holým nebom, ktorý Vás pri prechádzke očarí pôvodnými storočnými stromami, vytvárajúcimi dokonalú oázu pokoja. Na jeseň odetý do farebných šiat pod nohami šuchutajúcim lístim a v zime oddychujúci pod snehovou perinou. Nie je neobvyklé, že v parku zahliadneme i jeho zvieracích obyvateľov.

Kaštieľ Villa Bork a jeho park na jeseň

V našom kaštieli sa neustále niečo deje, nielen našou činnosťou a starostlivosťou o priestory a park, ale aj vďaka budúcim manželom, ktorí k nám prichádzajú na obhliadky, konzultácie a my sa stávame súčasťou jedného z najkrajších dní v ich živote. 

Tešia nás všetky telefonáty, či e-maily týkajúce sa svadieb, ale aj otázky týkajúce sa návštev kaštieľa, ale okrem výnimočných udalostí ktoré sa u nás realizujú, je kaštieľ pre verejnosť uzavretý. Všetky naše novinky môžete sledovať i na sociálnych sieťach, kde pravidelne prispievame.

Villa Bork je čarovné miesto na svadbu, ktoré si zamilujete nielen Vy ale aj Vaši hostia. Miesto, ktoré keď si vyberiete pre Váš veľký deň, budete mať pocit, že sa na chvíľku zastavil čas v tejto uponáhľanej dobe. Vitajte u nás, vo Villa Bork!

Pridajte sa k párom Villa Bork

Romantické a útulné priestory kaštieľa i pokojné prostredie parku sú ideálnym miestom pre všetky svadby v súkromí iba pre Vás a Vašich hostí. Vo Villa Bork na Vás čaká tím nadšených ľudí, ktorí sa s láskou postarajú o to, aby bola vaša svadba rozprávková.